Leírás
Habár lecsószezonnak lassan vége van, érdemes kitekinteni egy kicsit más vidékek felé is, hogy más konyhák mit hoznak ki a szezon alapanyagaiból. Így esett a választás a francia változatra, amit szoktak mediterrán lecsónak, vagy francia lecsónak is hívni. Elsősorban Provence-ban, tehát a déli, mediterrán vidéken készítik. Fogyasztható önmagában, húsmentes fogásként, vagy esetleg sültek mellé köretnek.
Hozzávalók
- 1 db közepes padlizsán
- 1 db cukkini
- 1 db piros kaliforniai paprika
- 1 db sárga kaliforniai paprika (én most sárga kápia paprikát kaptam, de hát úgyis a színe a lényeg 🙂 )
- 1 db tv paprika
- fél szál póréhagyma
- 2 db közepes paradicsom
- só, bors
- kakukkfű, petrezselyem, bazsalikom
- növényi olaj
- zsemlemorzsa
Elkészítés
Az autentikus receptek szerint szinte minden alapanyagot külön edényben kell elkészíteni, de mivel én annyira nwm szeretek mosogatni, így olyan megoldást kerestem, amivel minimalizálható a végén a koszos edények száma. És ha már egyszer az egytálétel kategóriába tettem…
Az alapanyagokat ketté választottam, mert a jellegük miatt eltérő főzési idő szükséges nekik, de csak egy edényt használok hozzá. Először egy kevés zsiradékon pirítsuk meg a felkockázott padlizsánt és cukkinit. Sózzuk meg, hogy egy kicsit kiengedje magából a nedvességet,és a saját levében pároljuk egy kicsit. Amikor már majdnem teljesen megpuhult, akkor szedjük ki egy tálba.
Következő lépésként készítünk egy majdnem lecsót. A póréhagymát karikákra vágjuk, a paprikákat felkarikázzuk. Kevés zsiradékon dinszteljük meg a hagymát, majd adjuk hozzá a paprikát. Sózzuk, borsozzuk, és picit süssük át a paprikákat. Adjuk hozzá a zöldfűszereket és a felkockázott paradicsomot. Szükség esetén öntsünk hozzá egy kevés vizet.
Amikor már a paradicsom is szétfőtt, akkor tegyük bele a padlizsánt és a cukkinit. Főzzük készre az egészet. Már ebben az állapotában is fogyasztható, de még egy kicsit tudunk bolondítani rajta!
Öntsük az egészet egy sütésálló edénybe, szórjuk meg a tetejét zsemlemorzsával, majd előmelegített, közepesen forró sütőben 20-30 perc alatt üssük át. Ezáltal még jobban összeérnek az ízek és a zsemlemorzsa is kellemesen ropogós textúrát ad az ételünknek.
Fogyaszthatjuk önmagában is, de sült húsokhoz, grillkolbász mellé köretnek is kiváló!
Jó étvágyat! 🙂