Background Image
0 0
Szilvás gombóc

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Hozzávalók

Adagok beállítása
1 kg burgonya C típusú
20 szem Szilva
2 tk Fahéj szilvába
4 tk Porcukor szilvába
1 db tojás
35 dkg finomliszt
2 ek Búzadara
3 dkg Sertés zsír
csipet
zsemlemorzsa
Étolaj

Szilvás gombóc

  • 4 adag
  • Közepes

Hozzávalók

Leírás

Megosztás

Hamarosan itt a szilvaszezon, egyre több üzlet polcán található már, így mi lehet jobb étel, mint a mindenki által ismert szilvás gombóc. Nem kell nagymamának lenni hozzá, hogy jó gombócot készítsünk, de a bátorság mindenképpen kell hozzá. Pedig nem egy bonyolult étel, ráadásul variálható is, szilva helyett más gyümölcsöt is tehetünk bele.

Először egy kis magyarázat. A „C” típusú burgonya az, aminek a sárga héja van. Előnye, hogy könnyebben puhul, magasabb a liszttartalma, ezért ideális a burgonyás tésztákhoz.

A friss szilvára jellemző a kevés cukor és magas víztartalom, ami kb. 85%, ezért jó szomjoltó. 100 gramm gyümölcs nagyjából 50 kalória (209 Kj) energiát hordoz. Szénhidráttartalma 10,3 g körüli. Vitaminjai közül az A-, az A-provitamin, a béta-karotin, a B1- és B2-, illetve csaknem valamennyi B-vitamin, továbbá a C-vitamin érdemelnek említést.
Nagyobb mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat (kálium, kalcium, foszfor és magnézium) és cinket.
A növényi antioxidánsok közül antocián színanyagokat és flavonoidokat; rutint és quercetint tartalmaz jelentősebb mennyiségben.
forrás: www.hazipatika.com

 

Elkészítés

1
Kész

A burgonyát főzzük meg héjában, és amikor kész, öntsük le róla a vizet, és hagyjuk egy kicsit hűlni. Én úgy szoktam, hogy beteszem az egész edényt a mosogatóba, és elkezdem ráengedni a hideg vizet. Ezáltal a krumpli is hűl egy kicsit, és a lefolyó sem olvad meg a forró víztől. Azért ne várjuk meg, hogy teljesen kihűljön, mert a héját akkor a legkönnyebb leszedni, amikor még egy kicsit meleg a krumpli. A meghámozott burgonyát krumplinyomóval nyomjuk szét, és hagyjuk, hogy teljesen kihűljön.

2
Kész

Amíg a burgonya fő, addig előkészíthetjük a szilvákat. Ha lehet, akkor kis szemű szilvákat válasszunk, hogy a végeredmény ne legyen valami hatalmas golyó. Így sem lesz kicsi, de sokkal emberibb. Késsel vágjuk be a mag mentén a szilvát, de ügyeljünk arra, hogy ne vágjuk át teljesen. Olyan legyen, hogy szét lehessen nyitni. 2 teáskanál fahéjhoz adjunk 4 teáskanál porcukrot. Ezt jól keverjük el, és kanál segítségével szórjuk a szilvamag helyére. Azt is meg lehet, csinálni, hogy a félbehajtott szilvákat egyszerűen belenyomjuk a porcukros fahéjba, és amit felvesz, az elég is.

3
Kész

Következő lépésként elkészítjük a tésztát. Mielőtt azonban nekilátnánk, tegyük oda a főzővizet egy kevés sóval, hogy mire a gombócok elkészülnek, szépen lobogjon a víz. A kihűlt, összenyomott krumplihoz adjuk hozzá a sót, búzadarát, tojást és a zsírt. Persze aki nem szereti a zsírt, tehet bele margarint is. Kezdjük el kézzel összegyúrni, és a lisztet fokozatosan adjuk hozzá. Azért is fontos, hogy a krumpli hideg legyen, mert ha meleg, akkor több lisztet vesz fel, és még ragadós is lesz a tészta. A sok liszttől viszont főzés után akár nagyon kemény gombócokat is kaphatunk, de ugye nem tüzérségi löveget gyártunk.

4
Kész

Ha összeállt a tészta, akkor lisztezzük be mind a két oldalát, hogy ne ragadjon le, és nyújtófával nyújtsuk kb. fél centiméter vastagságúra. A kinyújtott tésztából vágjunk 8x8 cm-es négyzeteket, és ennek a négyzetnek a közepére helyezzük a fahéjjal megtöltött szilvát. Hajtsuk fel a négy sarkát a tésztának, formázzunk kis batyu féleséget, és a hajtások széleit nyomkodjuk össze, majd formázzunk belőle golyókat. Utolsó lépésként a gyúródeszkára szórt lisztben egy kicsit forgassuk át, hogy ne ragadjanak se egymáshoz, se a főzőedény aljára.

5
Kész

A forrásban lévő vízbe óvatosan eresszük bele az elkészült gombósokat, majd egy lyukacsos merőkanál segítségével óvatosan mozgassuk meg őket, hogy ne ragadjanak az edény aljára. Tegyük rá a fedőt, és hagyjuk, hogy a gombócok feljöjjenek a víz tetejére. Amíg azonban ez megtörténik, néhányszor mozgassuk meg őket ismét. A felúszás után még hagyjuk 1-2 percig főni. 7-8 gombócnál ne főzzünk egyszerre többet, nehogy nagyon visszahűtsék a vizet, és ne tudjanak összeragadni sem. Persze azért ez edényfüggő is, hogy mennyi fér bele.

6
Kész

Amíg a gombócok főnek, egy nagy átmérőjű serpenyőben melegítsünk kb. fél dl olajat, és szórjunk bele 10 dkg zsemlemorzsát a meleg olajba. Jó alaposan keverjük el, hogy a morzsa teljesen felszívja az összes olajat. Folyamatosan kevergetve pirítsuk aranybarnára. Ha a gombócok megfőttek, akkor szedjük ki őket a vízből, és tegyük a pirított morzsára. A morzsa alatt ilyenkor már ki is lehet kapcsolni a lángot. Ne csináljunk a serpenyővel semmit, csak hagyjuk benne a gombócokat egy kicsit pihenni. Annyi idő elég is, amennyi alatt egy újabb adagot beleeresztünk a főzővízbe. Erre azért van szükség, hogy egy kicsit megdermedjen a gombóc, így rázásnál nem deformálódnak el. A kis pihenő után, körkörös mozdulatokkal rázogassuk a serpenyőt, hogy a gombócok mindenhol belehemperegjenek a zsemlemorzsába.

7
Kész

A megfőtt gombócokat pirított zsemlemorzsa helyett megforgathatjuk porcukorral elkevert mákban is!

Kertész Zoltán

Szeretek főzni, de még jobban szeretek kísérletezni. Nincs ellenemre a magyaros konyha, de nem árt néha módosítani rajta.

Előző
Zellerkrémleves
next
Csirkemáj rizottó
Előző
Zellerkrémleves
next
Csirkemáj rizottó